Papież Wielkiego Miłosierdzia

Papież Jan Paweł II, zarówno w swoim nauczaniu, jak i życiu osobistym, starał się żyć i nauczać przesłania Bożego Miłosierdzia. Jako wielki Papież Miłosierdzia napisał encyklikę o Miłosierdziu Bożym:

"Przesłanie Bożego Miłosierdzia zawsze było mi bliskie i drogie... które zabrałem ze sobą na Stolicę Piotrową i które w pewnym sensie stanowi obraz tego Pontyfikatu".

W swoich pismach i homiliach, opisał Boże Miłosierdzie jako odpowiedź na problemy świata i przesłanie trzeciego tysiąclecia. Beatyfikował i kanonizował s. Marię Faustynę Kowalską, zakonnicę związaną z orędziem, i uczynił to w Rzymie, a nie w Polsce, aby podkreślić, że Miłosierdzie Boże jest dla całego świata.

 

Ustanowienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła

Kiedy Papież Jan Paweł kanonizował s. Faustynę (czyniąc ją św. Faustyną), on również, tego samego dnia, zaskoczył cały świat, ustanawiając Niedzielę Miłosierdzia Bożego (dzień świąteczny związany z przesłaniem) jako dzień święty dla całego Kościoła . Święto przypada w drugą niedzielę Wielkanocy. Tego dnia Papież Jan Paweł II oświadczył: „To najszczęśliwszy dzień w moim życiu”.

Powierzenie świata Miłosierdziu Bożemu

17 sierpnie 2002 r. Papież dokonał uroczystego aktu zawierzenia całego świata Miłosierdziu Bożemu, gdy konsekrował Międzynarodowe Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, na przedmieściach Krakowa w Polsce. Tutaj pochowane są relikwie św. Faustyny. Święta mieszkała w pobliskim klasztorze. Sam Papież pamięta, że jako młody człowiek pracował w Zakładach Sodowych Solvay, zaledwie kilka metrów od dzisiejszej świątyni. Mówi także, że myślał o s. Faustynie od dawna, gdy pisał swoją encyklikę o Miłosierdziu Bożym. Ponadto Ojciec Święty często cytował z Dziennika św. Marii Faustyny ​​Kowalskiej i odmawiał Koronkę do Miłosierdzia Bożego przy grobach świętych.

Poza życiem Jana Pawła II

Biorąc pod uwagę te wszystkie związki z Miłosierdziem Bożym i św. Faustyną, czy można się dziwić, że Papież Jan Paweł II zmarł w Wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia (wieczór przed świętem), która przypadała 3 kwietnia? Nic dziwnego, że Papież Wielkiego Miłosierdzia zostawił nam przesłanie na Niedzielę Miłosierdzia Bożego, które zostało odczytane w święto Miosierdzia, przez urzędnika watykańskiego, wiernym w Bazylice Świętego Piotra po mszy odprawionej za spokój duszy Papieża.

Wielokrotnie Papież Jan Paweł II pisał i mówił o potrzebie zwrócenia się do miłosierdzia Bożego jako odpowiedzi na konkretne problemy naszych czasów. W swoim pontyfikacie kładł silny i znaczący nacisk na przesłanie i poświęcenie Bożemu Miłosierdziu, które będzie prowadzić Kościół długo po jego śmierci.